DanSo elektro

Spálená 480/1. 603 00 Brno - Trnitá
+420 774 135 231, +420 777 687 602
solar@danso.cz

Energetická krize je něco, co trápí téměř všechny domácnosti či firmy. Udeřila nejen u nás, ale po celé Evropě, což bylo pro řadu lidí impulsem k tomu, aby začali řešit, jak ušetřit. Vzhledem ke skutečnosti, že energetická krize pravděpodobně nebude otázkou pouze pár měsíců, je potřeba najít řešení, které pomůže srazit vysoké výdaje za energie dlouhodobě. Tímto řešením by mohly být právě fotovoltaické panely od DanSo elektro.

Fotovoltaické panely – způsob, jak snížit energetickou náročnost vašeho domu

Jednou z nejvyužívanějších technologií k účelům vytápění či ohřevu vody jsou v posledních letech fotovoltaické panely. Ty čerpají energii ze slunečního záření a následně ji přeměňují či skladují. Ačkoliv se jedná o nemalou počáteční investici, ze všeobecného hlediska je její návratnost poměrně krátká a svým majitelům dokáže ročně ušetřit za energie až několik tisíc. Není proto divu, že se k tomuto řešení zejména v poslední době přiklání stále více lidí. Jako bonus je pak možné uvést, že energie ze slunce je plně obnovitelný zdroj energie, a kromě vaší peněženky mají tak fotovoltaické panely pozitivní vliv také na životní prostředí. Pro minimalizaci počátečních nákladů si může navíc každý zájemce o domácí fotovoltaickou elektrárnu zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám, která v celkové výši není vůbec zanedbatelná. Fotovoltaika je v dnešní době zkrátka ideálním způsobem, jak napomoct vaší domácnosti stát se co nejvíce energeticky nezávislou.

fotovoltaické panely 1

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou z hlediska využití obdobně účinná jako fotovoltaické panely. Fungují na odlišném principu, avšak výsledek je podobný. Taktéž je totiž lze využít jak pro potřeby vytápění, tak pro potřeby ohřevu vody. Díky technologii, která energii nevytváří, ale pouze transformuje se jedná o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění. Nejrozšířenějším typem je bezesporu tepelné čerpadlo vzduch-voda. Možností jsou však také čerpadla země-voda, voda-voda či vzduch-vzduch. Stejně jako u fotovoltaiky, i v případě tepelných čerpadel je možné zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Díky ní můžete obdržet příspěvek, který může pokrýt až polovinu pořizovací ceny zařízení.

Fotovoltaické panely i tepelná čerpadla mohou svým majitelům pomoct ušetřit na vytápění či ohřevu vody 40-50 % nákladů. Platí samozřejmě, že čím více energeticky náročná domácnost je, tím rychlejší bude návratnost počáteční investice.

Úspora pro každého

Pokud u vás není investice do fotovoltaiky či tepelných čerpadel na pořadu dne, můžete zkusit snadné úkony, do kterých nebudete muset příliš investovat a většinu z nich zvládne skutečně každý. Jednou z takových možností je výměna klasických žárovek za LED žárovky, které spotřebovávají přibližně 7x méně energie.

Pokud se vám nechce žárovky měnit, ušetřit můžete i tím, že budete zkrátka zhasínat v místnostech, ve kterých se právě nepohybujete. To stejné platí také pro nevyužívané spotřebiče, jako jsou počítače či televizory, ale také vybavení v kuchyni. S největšími žrouty elektrické energie či plynu, jako jsou lednice, varné desky či trouby by mělo být nakládáno co nejvíce úsporně a např. lednice by měla být umístěna na co nejchladnějším místě a mrazák by měl být pravidelně odmrazován. Pokud spotřebiče teprve vybíráte, vybírejte ty, které jsou označené jako úsporné a mají možnost regulace výkonu.

Snížit náklady na vytápění je možné také pomocí správného zateplení domu. Minimalizovat tepelné ztráty totiž může být v otázce šetření naprosto stěžejní.

Tipů, jak v domácnosti ušetřit je celá řada a ty výše zmíněné obsahovaly pouze jejich stručný výčet. Při využití jejich kombinace a pořízení fotovoltaiky či tepelného čerpadla však může být rozdíl skutečně znatelný a roční vyúčtování tak může být nižší až o několik tisíc. Vyplatí se proto nad těmito možnostmi alespoň popřemýšlet.

Pokud se chcete dozvědět více informací o tom, jak ušetřit, neváhejte se na nás obrátit. Kontaktovat nás můžete na čísle +420 777 118 462 nebo e-mailem solar@danso.cz. V případě zájmu poskytujeme také nezávazné konzultace či poradenství.