DanSo elektro

Spálená 480/1. 603 00 Brno - Trnitá
+420 774 135 231, +420 777 687 602
solar@danso.cz

V dnešní době má s rostoucími cenami za energie problémy mnoho domácností i firem. Někteří mohli zaznamenat nárůst cen o více než 100 %. Řešení pro majitele domácností i kanceláří se nabízí v podobě propojení fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Využití alternativního zdroje energie může v dohledné době ušetřit náklady v řádu desítek procent. Kromě nižších účtů za energie zároveň tato metoda šetří životní prostředí. V následujícím článku si rozebereme hlavní výhody, které z této kombinace vyplývají.

Jak fotovoltaika a tepelné čerpadlo šetří náklady?

Největší spotřebu energie mají na svědomí spotřebiče, které nám zajišťují chlazení, topení, ohřev vody apod. Sluneční energie díky spojení fotovoltaiky a tepelného čerpadla zajistí chod těchto spotřebičů po většinu roku. Energii lze navíc uložit do baterií a využít ji během méně příznivého počasí. Moderní systémy v dnešní době dokážou analyzovat přebytkovou energii fotovoltaiky a poté zregulovat čerpadlo za účelem rovnováhy mezi výrobou elektřiny a její spotřebou. Zbylou energii systém může dále využít například pro provoz běžných spotřebičů v domácnosti.

Kdy se tato kombinace vyplatí?

Fotovoltaika se vyplatí pouze v případě, kdy jste si jistí, že danou energii skutečně spotřebujete. Rozhodně nemá smysl instalovat fotovoltaiku na místech, jako jsou rekreační chaty a areály, kde trávíte čas jen příležitostně. Tepelné čerpadlo lze umístit i do starších domů, kde je horší izolace, jelikož pro provoz využívá dominantně vzduch před elektřinou. I tak je ale práce tepelného čerpadla efektivnější, jsou-li tepelné ztráty v objektu minimální.

Kolik vám fotovoltaika a tepelné čerpadlo ušetří z rozpočtu?

Výše investice se v první řadě odvíjí od výkonu, který je závislý na tom, zda se jedná o novostavbu nebo starý dům. Spotřeba elektřiny je taktéž u každého domu jiná. V každém případě ovšem platí, že s kombinací fotovoltaiky a tepelného čerpadla lze ušetřit mnohem více, než kdybychom využívali pouze jeden nebo druhý systém. Nejvíce lze ušetřit při přechodu z elektrokotle na tepelné čerpadlo, a to až o 90 % nákladů. Z plynového kotle až o 30 % – 50 % což ročně ušetří několik desítek tisíc korun. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám lze získat až 200 000,- Kč přímo na kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou. Je však potřeba splnit několik stanovených podmínek. V případě zájmu o dotaci za vás rádi vaši žádost vyřídíme.  

Nechte si poradit od našich expertů!

Dnešní moderní technologie v oblasti obnovitelných zdrojů energie nabízí široké možnosti, díky kterým lze ročně ušetřit velké částky. Při plánování projektu se neváhejte obrátit na naše zkušené odborníky, kteří vám navrhnou optimální řešení. Stačí nás kdykoliv kontaktovat a následně se vám rádi budeme věnovat.