DanSo elektro

Spálená 480/1. 603 00 Brno - Trnitá
+420 774 135 231, +420 777 687 602
solar@danso.cz

Fotovoltaika je skvělým krokem k energetické soběstačnosti a k nižším nákladům za energie. Tento trend je v současné době stále více oblíbený u domácností, ale i firem a komerčních budov všeho druhu. Díky projektu Nová zelená úsporám si může navíc každý majitel fotovoltaiky zažádat o dotaci až do výše 200 000,- Kč. Fotovoltaická elektrárna se hravě postará o napájení spotřebičů v domácnosti. Ve virtuální baterii je možné uchovat nadbytek energie vyrobené touto technologií pro pozdější využití. Jak tento sytém funguje a kdy je výhodné jej využít?

Jak pracuje virtuální baterie?

Virtuální baterie je alternativní podoba klasického akumulátoru, který se využívá například u solárních elektráren pro vytápění a ohřev vody. Na rozdíl od takové metody se v případě fotovoltaiky jedná pouze o virtuální řešení nabízené dodavateli elektřiny. Přebytečná energie se dodává do distribuční sítě, kde je rozeslána dalším spotřebitelům, čímž se virtuální baterie nabíjí. Veškeré množství dodané a spotřebované energie hlídá elektroměr.

Množství elektřiny dodané do distribuční sítě si může každý zákazník posléze odčerpat zpět. Fotovoltaické panely totiž získávají solární energii především přes den, kdy mnoho lidí nemusí být doma a spotřeba je tak nižší. Večer si poté může každý majitel virtuální baterie za podmínek stanovených dodavatelem odčerpat dodané množství energie zpět pro svoji potřebu.

Kdy se virtuální baterie vyplatí

Kdy se virtuální baterie vyplatí? 

Situace kolem využívání virtuálních baterií se skokově změnila s energetickou krizí, která započala koncem roku 2021. Do té doby nebylo využití této technologie příliš výhodné. Díky vysokým účtům za energie se ukládání přebytků vyrobené energie rozhodně vyplatí. Pokud jsou však přebytky dodávek do sítě pod 1000 kWh za rok, tato metoda bude pravděpodobně po finanční stránce nevýhodná. Poskytovatel virtuální baterie provádí vždy jednou za rok zúčtování. Od spotřebované energie se vždy odečte množství energie dodané do sítě, což se kladně projeví na celkových nákladech.  

Výhody virtuální baterie

Jak již bylo zmíněno, tato technologie umožňuje ukládat nadbytečnou energii vyrobenou během dne pro využití v noci nebo při nepříznivém počasí. Virtuální baterie mohou také napomoci snížit zátěž elektrické sítě, a to především během vysokého odběru, kdy hrozí její přetížení. V elektrické síti může také docházet ke ztrátám, které vyplývají z dlouhých vzdáleností mezi elektrárnou a spotřebitelem. Virtuální baterie ukládají energii blíže ke spotřebiteli, kde by v danou chvíli hrozili energetické ztráty.  

Domácí akumulátor jako ideální volba

Pokud nejste zastánci virtuální baterie a stále upřednostňujete klasický akumulátor, můžete využít nabídky od DANSO elektro. Klientům po celé republice nabízíme k fotovoltaice moderní bateriový systém, který je vhodný pro malá i rozsáhlá fotovoltaická řešení. Výhodou naší baterie je například vysoká účinnost a absence kabeláže u jednotlivých modulů. Naše zařízení garantuje nejvyšší bezpečnostní standardy, dlouhou životnost i výkon. V neposlední řadě také disponuje kompatibilitou s jednofázovými a třífázovými vysokonapěťovými měniči.   

Slovo závěrem

Pokud plánujete pořízení fotovoltaiky na míru pro svoji nemovitost a nevíte si rady, budeme rádi, když nás budete kdykoliv KONTAKTOVAT. Naši specialisté instalují fotovoltaiku pro klienty po celé ČR a rádi vám pomohou s výběrem správného zařízení a vyřízením dotace. Celý systém bez problému nainstalujeme podle předem zpracovaného návrhu. Pro každého klienta máme k dispozici i fyzickou baterii pro uchovávání přebytečně energie z fotovoltaických panelů.