Chladné počasí, studený vítr nebo zasněžená krajina mohou na první dojem působit jako nepřátelské prostředí pro technologie založené na sluneční energii. Avšak i v těchto náročných podmínkách zvládne fotovoltaika stále efektivně vyrábět elektřinu. Skutečnost, že sluneční záření mimo letní období neklesá na nulu znamená, že i během chladných měsíců mohou fotovoltaické panely produkovat energii. V tomto článku si rozebereme blíže činnost fotovoltaiky a solárních panelů v podobných podmínkách a jak lze optimalizovat výkon fotovoltaických panelů během zimy.
Teplota a její vliv na fotovoltaické panely
Fotovoltaické a solární panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu i při teplotách pod bodem mrazu. Děje se tak proto, jelikož fotovoltaické panely absorbují energii z intenzivního slunečního světla, nikoliv ze samotného tepla. Chladné podnebí je ve skutečnosti pro účinnost fotovoltaiky optimální. Dokud na jednotlivé panely dopadá sluneční světlo, dochází k neustálé výrobě elektřiny. Případný nižší výkon v zimních měsících vzniká především díky hustému sněžení a zkrácenou dobou denního světla.
Jak funguje fotovoltaika při bližším pohledu? Když částice fotonů slunečního světla dopadají na fotovoltaické články solárních panelů, uvádějí se do pohybu elektrony obsažené v součásti vyrobené z křemíku. Tím vzniká elektrický proud, který je posílán do rozvodné skříně vašeho domu a napájí vaše spotřebiče. Baterie na fotovoltaiku může pomoci tuto elektřinu uchovávat, abyste mohli solární energii využívat i v noci, během vysoké spotřeby elektřiny nebo při výpadku sítě.
Při nižších teplotách jsou elektrony v klidu. Když jsou tyto elektrony aktivovány rostoucím slunečním zářením, dosáhne fotovoltaický panel většího rozdílu napětí, což vytváří více energie. Proto solární články vyrábějí elektřinu účinněji, když je chladněji.
V zimě je také méně pravděpodobné, že solární panely dosáhnou své maximální teploty nebo maximálního výkonu. Jakmile jejich teplota stoupne nad tento limit, výkon solárních panelů klesá. Výzkum prokázal, že panely začínají ztrácet účinnost kolem 77°C. Toto snížení účinnosti se však vyrovnává díky delší době denního světla během jarních a letních měsíců.
Jak funguje fotovoltaika během deštivého počasí?
Slunce stále přivádí denní světlo k solárním panelům i přes déšť a mraky. Ačkoliv jsou solární panely nejproduktivnější při přímém slunečním světle, mohou k výrobě energie využívat i rozptýlené nebo nepřímé sluneční záření.
Deštivé dny a mraky způsobují rozptýlené světlo. V čem je však rozdíl? Přímé světlo je sluneční záření, které se pohybuje v přímce od Slunce dolů k zemskému povrchu. Difuzní světlo je typ slunečního záření, které bylo rozptýleno částicemi v atmosféře, ale přesto dopadá na Zemi. Množství vyrobené elektřiny tedy závisí na hustotě oblačnosti.
Přestože se s rostoucí hustotou oblačnosti výroba energie snižuje, panely pracují i nadále s větším výkonem, než by se dalo očekávat. Déšť také pomáhá smývat prach z panelů a udržovat je tak v efektivním provozu.
Efektivita fotovoltaiky při sněhové pokrývce
Jak již bylo zmíněno, solárním panelům se daří při nižších teplotách, ale co se stane, když sněží? Dobrou zprávou je, že fotovoltaické a solární panely mohou vyrábět elektřinu, i když jsou pod sněhovou pokrývkou.
Sluneční světlo se k solárním panelům dostává i přes sníh a udržuje solární články v aktivním stavu. Tmavé, reflexní sklo solárních panelů urychluje tání sněhu a ten sklouzne dříve, než začne brzdit výkon. Instalační stojany jsou také obvykle nakloněny pod úhlem 30 až 45 stupňů, což zabraňuje hromadění sněhu do určité míry. Lehký poprašek sněhu většinou rychle zmizí nebo jej odfoukne vítr.
Ve skutečnosti může za chladných a jasných dnů sníh ze země odrážet další sluneční světlo na solární panely jako zrcadlo. Tento tzv. „albedo efekt“ umožňuje panelům vyrábět v chladu ještě více elektřiny.
Baterie pro fotovoltaiku jako záložní zdroj
Během silného sněžení, které může trvat i několik dní nemusí rozvodná síť pracovat natolik spolehlivě jako fotovoltaika. Výpadky proudu mohou být v zimních měsících v některých oblastech častým jevem, přičemž některé zanechávají domácnosti v mrazu a ve tmě i dlouhé hodiny. V podobných situacích se hodí mít k dispozici záložní zdroj energie.
Solární baterie, kterou v rámci našich projektů instalujeme našim klientům, spolehlivě poslouží jako zdroj elektřiny během výpadků proudu. Faktem je, že fotovoltaické panely jsou neuvěřitelně odolné vůči extrémním povětrnostním podmínkám. Baterie pro fotovoltaiku zvládne uložit přebytečnou energii získanou během slunečních dní a následně ji využít například během zmíněné odstávky elektřiny od dodavatele.
Jistota během zimy s fotovoltaikou od DanSo elektro
Jak jsme si shrnuli v článku, fotovoltaické panely jsou stále velmi efektivní i během zimního období. I přes nízké teploty a menší množství slunečního svitu zvládne fotovoltaika stále generovat dostatečné množství elektrické energie. Pokud se rozhodnete pro fotovoltaiku od našich specialistů, mimo další benefity budete mít k dispozici také bezplatné revize a opravy, které obzvláště v zimě a chladném počasí zajistí maximální výkon celého systému. K projektům dodáváme také baterie pro fotovoltaiku, které ukládají přebytečnou energii pro pozdější využití. Fotovoltaické panely spolu s komponenty od ověřených dodavatelů instalujeme po celé ČR. Jste-li z Brna nebo blízkého okolí, nezapomeňte navštívit náš web Fotovoltaika Brno. V případě dotazů nás kdykoliv kontaktujte a naši specialisté se vám rádi budou věnovat.