Pořízení solárních neboli fotovoltaických panelů je skvělou možností, jak ušetřit až 50 % na ročních nákladech za energie. Získaná solární energie vám hravě pokryje energetickou spotřebu domácnosti. Baterie pro fotovoltaiku navíc umí uchovat nevyužitou energii, kterou lze poté dále využít. V tomto článku si nastíníme, na co všechno je potřeba brát ohled při realizaci fotovoltaiky.
Solární elektrárna a její složení
Fotovoltaická elektrárna se skládá pouze ze dvou částí, a to z panelu a střídače. Panely bývají ve většině případů umístěny na střeše a jejich funkcí je výroba elektřiny během slunečného počasí. Čím vice panelů budete mít k dispozici, tím větším výkonem budete disponovat. Střídač je zařízení, které je pomocí kabeláže napojeno na panely. Po napojení na rozvaděč využívá nashromážděnou energii jako běžný elektrický proud.
Typy a vlastnosti fotovoltaických panelů
Při výběru fotovoltaiky se můžeme setkat s několika parametry a vlastnostmi, které mají vliv například na výkonnost nebo odolnost panelů. Pojďme si shrnout nejdůležitější ukazatele.
1. Fotovoltaické panely podle typu
Fotovoltaické panely se dělí do tří základních typů. Prvním jsou monokrystalické panely, které zaručují nejvyšší účinnost. Skvěle se hodí pro umístění na střechy s menší plochou a dobrou orientací ke slunci. Druhým typem jsou polykrystalické panely, které dokáží zachytit sluneční záření i z ostrého úhlu. Jsou méně nákladné a hodí se i pro budovy s horší orientací ke slunečnímu záření. Amorfní panely jsou ze všech tří typů nejméně efektivní. Mají však nižší hmotnost a v létě mají nízké tepelné ztráty, jelikož se nepřehřívají. Tyto solární panely jsou vhodné pro křehké střešní konstrukce a poradí si taktéž s horším přístupem ke slunečnímu svitu.
2. Rozměry a vzhled
Panely se vyrábí v různých velikostech, díky kterým je možné individuálně vyřešit pokrytí střešní části. Solární panely s většími rozměry přináší vyšší výkon, ale nemusí být vhodnou volbou pro každou střechu. Monokrystalické panely mají černý nebo tmavě hnědý odstín, zatímco polykrystalické jsou modré. Černé panely mají horší účinnost díky vyššímu ohřevu.
3. Účinnost fotovoltaiky
Energetická účinnost nám říká, kolik procent sluneční energie dopadající na panely dokáže fotovoltaika přeměnit na elektřinu. S rozvojem technologií tato účinnost neustále roste, stále však není možné dosáhnout účinnosti nad 34 %.
4. Výkon
Výkon solárních panelů se měří v jednotkách Wp (wattpeak). Každých 1 000 Wp vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny za rok. Nejvyššího výkonu dosahuje solární panel ve chvíli, kdy je vystaven přímému slunečnímu záření.
5. Odolnost
Fotovoltaické panely jsou neustále vystaveny nejrůznějším vlivům povětrnostních podmínek. Nepříznivé počasí může způsobit na jednotlivých panelech trhliny, které pak snižují výkonnost. Je tedy nutné brát ohled i na zatížení větrem a sněhem, které se udává v kN/m² (Kilonewton na metr čtvereční) nebo v Pa (Pascal). S ohledem na tyto podmínky musí panely disponovat také vhodnou konstrukcí s upevňovací technikou.
6. Teplotní koeficient
Jedná se o parametr, který nám říká, jak teplo ovlivňuje účinnost solárního panelu. Fotovoltaické panely mají největší účinnost během zimního období, jelikož vyšší teplota snižuje účinnost panelu. Tento koeficient se udává v procentech na stupně Celsia. Čím je procento nižší, tím je účinnost panelu vyšší.
Závěr
V článku jsme si shrnuli 6 nejdůležitějších aspektů, které je potřeba brát v úvahu při výběru fotovoltaických panelů. Našim zákazníkům poskytujeme na solární panely záruku 30 let s vyřízením dotace díky projektu Nová zelená úsporám. Plánujete si pořídit fotovoltaické panely a nevíte si rady? Rádi vám poradíme s výběrem správného zařízení a kompletní realizací projektu. V případě zájmu nás kdykoliv KONTAKTUJTE.