DanSo elektro

Spálená 480/1. 603 00 Brno - Trnitá
+420 774 135 231, +420 777 687 602
solar@danso.cz

Fotovoltaické panely jsou oblíbeným řešením k získání elektrické energie ze slunečního záření, které je nevyčerpatelným zdrojem. Tato technologie taktéž chrání životní prostředí díky nulovým emisím skleníkových plynů. Každý majitel nemovitosti s fotovoltaickými panely se tak může postupně propracovat k energetické nezávislosti. Pokud má však fotovoltaická elektrárna správně fungovat, je lepší přenechat její realizaci specialistům. Odborníci z firmy DanSo mají již letité zkušenosti s profesionální montáží fotovoltaiky pro klienty po celé republice. Při neodborné montáži se totiž můžete dopustit několika zbytečných chyb, které mohou mít vážné dopady. Fotovoltaické panely posléze nemusí fungovat správně, což má za následek nutnost časté údržby a oprav nebo nižší výkon fve. V horších situacích může dojít i k požáru nebo zásahu elektrickým proudem. V tomto článku si společně nastíníme několik chyb, kterým je dobré se vyhnout při instalaci fotovoltaiky.

 

1. Nesprávné umístění fotovoltaiky

Fotovoltaické panely by měly být pro maximální výkon orientovány směrem na jih. Tím zajistíme pro fotovoltaiku dostatečný přísun slunečního záření během dne. Důležitý je také správný sklon jednotlivých panelů, jelikož má značný vliv na množství energie, kterou fv panely zachytí. Náklon by měl pro co nejlepší funkci více směřovat k obloze. Problémem při funkčnosti fotovoltaických elektráren mohou být i stíny například od okolních budov nebo stromů. Tento fakt způsobuje nerovnoměrné osvětlení panelů a tím pádem snižuje jejich účinnost.

2. Volba špatných komponentů

Při výběru správných komponent pro fotovoltaická řešení se raději spolehněte na ověřené dodavatele. Nekvalitní součásti od pochybných prodejců mohou snížit celkový výkon fotovoltaického systému a také životnost. Hrozí také riziko, že se budete potýkat s častějšími opravami nebo i výměnou jednotlivých dílů. Nekvalitní komponenty zvyšují riziko požáru a poruchy elektrického systému.

3. Nestabilní struktura fotovoltaické elektrárny

S pevným a spolehlivým montážním systémem se lze vyhnout několika zbytečným rizikům spojeným například s ochranou osob a majetku. Struktura fotovoltaiky musí být navržena tak, aby spolehlivě odolávala náročným přírodním vlivům. Vyhnete se tak zbytečným škodám a ztrátě výkonu. Stabilita a pevnost prodlužuje životnost fotovoltaických elektráren a snižuje nutnost častého servisu vlivem poruch. Fotovoltaické panely musí splňovat příslušné regulační normy z pohledu bezpečnosti, ale i pojištění a právních předpisů.

4. Chybné připojení elektrických komponentů

Veškerá kabeláž, konektory a ochranné prvky musí být pro minimalizaci ztrát energie a dosažení maximálního výkonu fotovoltaiky správně nainstalovány. Kabely musí být správně izolovány a připojeny k odpovídajícím přístrojům a ochranným prvkům. Správné uzemnění předchází rizikům spojeným s požárem nebo úrazem elektrickým proudem. Fotovoltaický systém musí splňovat normy souvisejících s ochranou proti přepětí, úderu elektrickým proudem a dalšími bezpečnostními předpisy. Správné připojení elektrických komponent usnadňuje údržbu a servis fotovoltaiky.

5. Fotovoltaické panely a jejich údržba

Správnou instalací fotovoltaických panelů práce nekončí. Pro správnou funkčnost elektrárny je nutná také pravidelná údržba. Nahromaděné nečistoty v podobě listí, prachu apod. snižují výkon fotovoltaických panelů. V dlouhodobém horizontu dochází i k trvalému poškození panelů. Nedostatečná údržba snižuje celkovou životnost panelů a v případě suchého listí zvyšuje riziko požáru. Velkým problémem může být i ztráta záruky. Provozovatel fotovoltaiky tak může v případě reklamace nést náklady na opravu nebo výměnu fotovoltaických panelů a jednotlivých komponent. Více informací najdete v našem článku „Jak čistit fotovoltaické panely“.

Fotovoltaika na klíč od profesionálů

Plánujete fotovoltaickou elektrárnu pro vaši nemovitost a nevíte si rady se správnou instalací? Naši specialisté vám pomohou s celým procesem realizace od výběru správného systému až po finální instalaci fotovoltaiky. V rámci projektu Nová zelená úsporám za vás rádi vyřídíme také žádost o dotaci. Pokud máte jakékoliv dotazy k naší službě Fotovoltaika na klíč, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Působíme po celé České republice. Pokud jste z Brna a blízkého okolí, navštivte náš web fotovoltaika Brno.